2018 Putování vědeckou krajinou

4. Císař má rybníky rád aneb Klínoty, jimiž Bůh hledí na lidi…


NETOLICKÝ Štěpánek (asi 1460 Netolice–asi 1538 Třeboň)
RUTHARD Mikuláš z Malešova ( ? – 1576)

Pokračuje v díle Štěpánka Netolického, který zemřel tři roky před Krčínovým narozením, a k Štěpánkovým rybníkům Koclířovu, Záblatskému, Horusickému, Vlkovickému a Rudě i k začatému plánu Nové řeky přičleňuje svá díla nová, jejichž výčet ještě dnes překvapuje svou rozsáhlostí. Štěpánkovi se nezdařilo přesvědčit svého pána pro smělý plán, kterým měla být stavba největšího rybníka jižních Čech, Rožmberka. Krčínovi se daří vše, čeho se dotkne jeho myšlenka a pevná ruka.“ (Ladislav Stehlík, Země zamyšlená II, 1986, s.274 )

3. Když už člověk jednou je… aneb Utajené Marobudum v Pošumaví…


DUBSKÝ Bedřich (1880 Komárov – 1957 Písek)
ŠIMEK Emanuel (1883 Vatětice-1963 Miřenice)

„Nevymizí už nikdy z paměti tvář objevující tolikerá dávná tajemství dějů a lidí. Ať zpívá Otava svou táhlou melodii do jeho oken dlouho do noci rozsvícených, za nimiž pod hvězdnou oblohou ho vábí všechny jeho neznámé mrtvé. Jedeš-li kolem této vsi, nezapomeň se nikdy zadívat na přešťovické návrší – a vzpomeneš jedněch omrzlých rukou, které zde pracně a soustředěně shromažďovaly tolikeré poklady, z nichž jednou vyroste dílo, nad nímž zatajíš dech.“ (Ladislav Stehlík, Země zamyšlená I, 1986, s.291 )

2. Seriozní vědec a renesanční pedagog… aneb Však já toho mamuta najdu !


SIBLÍK Josef (1863 Mladý Smolivec-1931 Blatná)
ŽELÍZKO Jan Vratislav (1874 Volyně-1938 Praha)

„Po schodech vystoupíme k farnímu chrámu Všech svatých, vedle něhož stojí stará tvrz, přestavěná na špejchar a nyní městské muzeum. Zaujmou nás tu sbírky zkamenělin, které nashromáždil archeolog a geolog J.V. Želízko z výzkumů na Děkanském vrchu, u Zechovic i Sudslavic...Předobrý člověk a neúnavný archeolog, ředitel škol Josef Siblík. Bylo by křivdou zapomenouti na tohoto skromného, nezištného pracovníka, jehož celoživotní vědecká práce si získala vážnost i odborníků na slovo vzatých. Vlídná tvář pod skřipcem, jemná ruka, slepující pozorně střepy popelnice, pomalá chůze a úsměv-tak si vás stále představuji.“ (Ladislav Stehlík, Země zamyšlená I, 1986, s.63 a 215 )

1. Věda prehistorická až geologická… aneb Konec světa od Stach nebo od Libětic ?


LUDIKAR Česlav Augustin (1825 Strakonice-1892 Plzeň)
WOLDŘICH Jan Nepomuk (1834 Zdíkov–1906 Praha)

„Aby pochopil duši kraje, musíš vystoupit od lčovických „tejn“ na Pržmo, jedno z nejrozsáhlejších hradišť v celých Čechách. Nebudeme se plést do práce archeologům, jejichž zrak je vidoucnější a poučenější než naše zadívání, ale i tak působí Pržmo mohutným dojmem na naše smysly. Ještě dnes jsou viditelny z dálky ohromné valy, kruhovitě obepínající zdejší akropoli, kterou lid nazývá Věncem. Bylo by troufalostí tvořit nějaké teorie prehistorické i historické, než nám střízlivý vědecký průzkum vysvětlí a doloží minulost tohoto obrovitého opevnění“. (Ladislav Stehlík, Země zamyšlená I, 1986, s.291 )

Putování vědeckou krajinou

Nekonečně inspirativní jihočeská krajina…Slavní čeští romanopisci, básníci, malíři, dramatici i filmaři ji vzali za svou a zobrazili ve svých dílech, ke kterým se neustále vracíme a čerpáme z nich poučení do dnešního komplikovaného života. Ale naše krajina nesloužila pouze k inspirací umělců. Skromností, pracovitostí a pokorou je stvořena k přemýšlení a nikoli náhodou z ní vzešla celá řada osobností vědeckého života, uznávaná doma i v zahraničí.

Putování vědeckou krajinou 2018

Od poloviny února 2018 bude v rámci ekologicko osvětového projektu ZAHRADOU POZNÁNÍ probíhat na webových stránkách Města Strakonic soutěžní desetidílný cyklus Putování vědeckou krajinou 2018.

Syndikovat obsah