- 2025 Zámecké parky
- Zahradou poznání
- 2024 Putování vodníkovou krajinou 3
- 2023 Putování vodníkovou krajinou 2
- 2022 Putování vodníkovou krajinou 1
- 2021 Putování chráněnou krajinou
- 2020 Putování chráněnou krajinou
- 2019 Putování chráněnou krajinou
- 2018 Putování vědeckou krajinou
- 2017 Putování filmovou krajinou
- 2016 Putování dramatickou krajinou
- 2015 Putování malovanou krajinou
- 2014 Putování básnickou krajinou
- 2013 Putování románovou krajinou
- 2012 Šel tudy, měl dudy
- 2011 Stíny lesa tajemné
- 2010 Pěšinkami zámeckých parků
- 2009 Na vlnách stříbrných rybníků
- 2008 Od pramene k ústí aneb říčky potoky
- 2007 Město v přírodě, příroda ve městě
- 2007 U pramenů živé vody
- 2006 U pramenů živé vody
- 2005 Regionem ve stínu památných stromů
- Strakonice kvetou
- Zimní radovánky
- Ostatní
Informace pro pěstitele balkónových rostlin
radí zahradnice TS Strakonice paní Blanka Němejcová
- Výběr sadby:
Rostliny pro osazování je potřeba vybírat a nakupovat podle toho, kam je chceme umístit a kde je budeme pěstovat. Výsadbu ovlivňuje několik faktorů. Jednak je to výběr stanoviště, záleží, zda jde o místo slunečné nebo přistíněné, dalším vlivem je potom zeměpisná poloha (sever, jih, východ , západ) a v neposlední řadě také rozlišení druhu výsadby, tzn. rostliny určené na záhony nebo do okrasných nádob a truhlíků.
- Stanoviště:
Pro jižní a slunné stanoviště volíme například pelargonie, surfinie, sanvitalie, plectrautus, lobelky, apod., přičemž samozřejmostí je dostatečná zálivka. Naopak stinné a severní stanoviště vyžadují hlavně fuchsie a begonie.
Co se týče záhonové výsadby, vybíráme pro jižní stranu a výslunní gazánie, salvinie, afrikány a naopak stinnější stanoviště bude vyhovovat voskovce, verbeně, petunii apod. - Kombinace rostlin:
Pokud se rozhodneme osázet truhlíky či nádoby několika druhy letniček, je důležité tyto druhy vhodně zkombinovat tak, aby jednotlivé druhy měli alespoň přibližně stejné nároky jak na umístění, tak i na zálivku. Potom už záleží jen na nás, zda chceme truhlík pestrobarevný, nebo zvolíme jednu barvu.
- Nádoby:
Truhlíky či okrasné nádoby vybíráme tak, aby vyhovoval vzhled nádoby a druh materiálu umístění na stanovišti.
Důležité také je, aby nádoby byly dostatečně prostorné pro kořenový systém rostliny.
Současný trh nabízí navíc velké množství nádob a truhlíků se samozavlažovacím systémem, který usnadňuje péči o tyto rostliny. Stejně tak zemina a speciální substráty určené k výsadbě balkónových rostlin, které jsou už obohaceny o hnojiva a základní živiny. Tyto substráty jsou již dnes v nabídce veškerých prodejen se zahradnickým materiálem. - Výživa a hnojení
Prvním předpokladem pro úspěšné pěstování balkónových rostlin v truhlících a okrasných nádobách byla správná volba a výsadba rostlin, jak jsme se zmínili při našem prvním setkání.
Dalším důležitým bodem je výživa a průběžné přihnojování. Nejběžnějším způsobem je přihnojování hnojivým roztokem při pravidelné zálivce, přičemž na vegetační období připadá 11 – 15 hnojivých zálivek. Pro balkónové rostliny se používají nejčastěji roztoky z kapalných a pevných rozpustných hnojiv se zvýrazněným obsahem fosforu a draslíku, který je velmi důležitý pro květ. Možností jsou i zásobní hnojiva s řízeným uvolňováním živin s dobou účinnosti 5 – 6 měsíců, která se aplikují na začátku vegetace. Přihnojování tak odpadá nebo se alespoň výrazně omezuje. Někteří pěstitelé dávají přednost takzvaným tyčinkovým hnojivům;Balkónové rostliny je možné během vegetace přihnojovat i pevnými hnojivy na povrch substrátu. Obsahují podíl drcené rohoviny, která zabezpečuje pozvolné uvolňování
dusíku důležitého pro růst rostlin. - Choroby a škůdci
Dalším důležitým krokem k úspěchu v pěstování okrasných rostlin je jejich ochrana a zdraví. Pokud pěstujeme tyto rostliny na balkoně, mají poměrně omezený životní prostor a trpí tak velmi často různými chorobami a škůdci, které podporuje suché a teplé prostředí.
Z nejznámějších se jedná o molici nebo o mšici, která se velmi rychle v takovém prostředí množí. Houbové choroby se vyskytují jen zřídka, a to většinou na balkonech a oknech, které nejsou chráněny před deštěm. Na chráněných místech se prakticky setkáme jen s padlím, kterému vyhovuje sušší prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí. U zmíněného padlí pozor na přehnojení dusíkem.
Při aplikaci všech ochranných postřiků se snažíme opakovat aplikaci ochranné látky alespoň ještě jednou po 7 – 10 dnech. Zajistíme si tak úspěšnost léčby rostliny.
Záleží jen na Vás, kolik péče budete věnovat počátečnímu startu Vašich rozkvetlých oken a balkónů.