Informace pro pěstitele balkónových rostlin

radí zahradnice TS Strakonice paní Blanka Němejcová

 1. Výběr sadby:

  Rostliny pro osazování je potřeba vybírat a nakupovat podle toho, kam je chceme umístit a kde je budeme pěstovat. Výsadbu ovlivňuje několik faktorů. Jednak je to výběr stanoviště, záleží, zda jde o místo slunečné nebo přistíněné, dalším vlivem je potom zeměpisná poloha (sever, jih, východ , západ) a v neposlední řadě také rozlišení druhu výsadby, tzn. rostliny určené na záhony nebo do okrasných nádob a truhlíků.

 2. Stanoviště:

  Pro jižní a slunné stanoviště volíme například pelargonie, surfinie, sanvitalie, plectrautus, lobelky, apod., přičemž samozřejmostí je dostatečná zálivka. Naopak stinné a severní stanoviště vyžadují hlavně fuchsie a begonie.
  Co se týče záhonové výsadby, vybíráme pro jižní stranu a výslunní gazánie, salvinie, afrikány a naopak stinnější stanoviště bude vyhovovat voskovce, verbeně, petunii apod.

 3. Kombinace rostlin:

  Pokud se rozhodneme osázet truhlíky či nádoby několika druhy letniček, je důležité tyto druhy vhodně zkombinovat tak, aby jednotlivé druhy měli alespoň přibližně stejné nároky jak na umístění, tak i na zálivku. Potom už záleží jen na nás, zda chceme truhlík pestrobarevný, nebo zvolíme jednu barvu.

 4. Nádoby:

  Truhlíky či okrasné nádoby vybíráme tak, aby vyhovoval vzhled nádoby a druh materiálu umístění na stanovišti.
  Důležité také je, aby nádoby byly dostatečně prostorné pro kořenový systém rostliny.
  Současný trh nabízí navíc velké množství nádob a truhlíků se samozavlažovacím systémem, který usnadňuje péči o tyto rostliny. Stejně tak zemina a speciální substráty určené k výsadbě balkónových rostlin, které jsou už obohaceny o hnojiva a základní živiny. Tyto substráty jsou již dnes v nabídce veškerých prodejen se zahradnickým materiálem.

 5. Výživa a hnojení

  Prvním předpokladem pro úspěšné pěstování balkónových rostlin v truhlících a okrasných nádobách byla správná volba a výsadba rostlin, jak jsme se zmínili při našem prvním setkání.
  Dalším důležitým bodem je výživa a průběžné přihnojování. Nejběžnějším způsobem je přihnojování hnojivým roztokem při pravidelné zálivce, přičemž na vegetační období připadá 11 – 15 hnojivých zálivek. Pro balkónové rostliny se používají nejčastěji roztoky z kapalných a pevných rozpustných hnojiv se zvýrazněným obsahem fosforu a draslíku, který je velmi důležitý pro květ. Možností jsou i zásobní hnojiva s řízeným uvolňováním živin s dobou účinnosti 5 – 6 měsíců, která se aplikují na začátku vegetace. Přihnojování tak odpadá nebo se alespoň výrazně omezuje. Někteří pěstitelé dávají přednost takzvaným tyčinkovým hnojivům;Balkónové rostliny je možné během vegetace přihnojovat i pevnými hnojivy na povrch substrátu. Obsahují podíl drcené rohoviny, která zabezpečuje pozvolné uvolňování
  dusíku důležitého pro růst rostlin.

 6. Choroby a škůdci

  Dalším důležitým krokem k úspěchu v pěstování okrasných rostlin je jejich ochrana a zdraví. Pokud pěstujeme tyto rostliny na balkoně, mají poměrně omezený životní prostor a trpí tak velmi často různými chorobami a škůdci, které podporuje suché a teplé prostředí.
  Z nejznámějších se jedná o molici nebo o mšici, která se velmi rychle v takovém prostředí množí. Houbové choroby se vyskytují jen zřídka, a to většinou na balkonech a oknech, které nejsou chráněny před deštěm. Na chráněných místech se prakticky setkáme jen s padlím, kterému vyhovuje sušší prostředí s vyšší vzdušnou vlhkostí. U zmíněného padlí pozor na přehnojení dusíkem.
  Při aplikaci všech ochranných postřiků se snažíme opakovat aplikaci ochranné látky alespoň ještě jednou po 7 – 10 dnech. Zajistíme si tak úspěšnost léčby rostliny.

Záleží jen na Vás, kolik péče budete věnovat počátečnímu startu Vašich rozkvetlých oken a balkónů.