Publikace o památných stromech

Město Strakonice ku příležitosti Dne stromů, který se v České republice slaví 20.10., vydalo publikaci s názvem „Památné stromy Strakonicka“. Jedná se o 24 pohlednic včetně doprovodného textu, perokresby a výřezu ze snímku mapy, vložených do kapsy s cyklomapou Strakonického regionu.

První 1000 ks publikace je neprodejných a jsou určeny pro obce, školy a jako informačně osvětový materiál. Pro velký zájem veřejnosti vyšla publikace v již druhém vydání. Tyto výtisky jsou prodejné v ceně pokrývající jejich náklady, a to za 50 Kč,- v Informačním centru Strakonice aj.

Věříme, že i Vás nová publikace osloví a přiměje k výletům do přírody a jejich návštěvě.

Rozhlédneme-li se pozorně kolem sebe, nemůžeme si jich nevšimnout. Denně míjíme staré stromy, které v nás vzbuzují vážnost a respekt. Dotvářejí krajinu, majestátně stojí u domů, na návsích, u pomníků, kapliček a kostelů, jsou součástí poutních míst, hřbitovů, parků, zahrad, vesnic a měst.

Přežili války, viděli radost i smutek mnoha generací, poznali moudrost předků a při změnách v krajině se stali neměnnými. Některé z těchto stromů jsou navzdory věku plné života a síly, jiné pomalu umírají. I pro ně je čas neúprosný a nedá se zastavit.

Život takového stromu nápadně připomíná i bytí člověka. Napadlo Vás někdy, co mají tyto odlišné světy společného? Jsou to kořeny, které člověka i strom pevně spojují s domovem, větrem roztančená koruna touží stejně jako my po volnosti, strom vzrůstem a člověk poznáním se snaží dosáhnout výšek. Ani jeden z nás, ani jeden z nich není schopen žít v přírodě osamoceně. Člověk vytváří domov rodině a přátelům, strom je domovem pro různé houby, živočichy a jiné rostliny. V neposlední řadě je pro oba významný i vliv okolního prostředí, formující charakter a schopnost se vypořádat s negativními vlivy.

Posláním ochrany přírody a krajiny je nejen ochránit a zpomalit stárnutí starých stromů tím, že jim přisoudí zvláštní ochranu památného stromu, ale cílem je i ochrana mladých stromů před jejich poškozováním nebo kácením v případě, že není nezbytně nutné, neboť právě oni časem zaujmou místa nynějších památných stromů. Snažme se tedy, aby jednou i vnuci našich dětí měli to štěstí zažít pocit pokory a úcty při setkání s těmito velikány stejný jako my zažíváme dnes.

Pojďme se společně seznámit s památnými stromy Strakonicka, projít s nimi krajinou rybníků pootaví, tajuplných končin podlesí, i vesnic a měst malebného pošumaví.
Jistě pak snáze pochopíme slova klasika..“jen jedna koruna je úctyhodná, koruna stromu.“

Mgr. Jaroslava Mrůzková, odbor životního prostředí

Pohlednice lze stáhnout ve formátu PDF

PřílohaVelikost
Břeňkův dub310.48 KB
Cehnické lípy237.32 KB
Černětická lípa270.76 KB
Dobršský klen331.69 KB
Dračí jilm293.22 KB
Dřešínští ořešáci306.88 KB
Dvojčata princezny Hevdiky315.51 KB
Francouzská lípa305.62 KB
Hradní dub a vrba299.93 KB
Lípa sv. Ludmily291.7 KB
Lípa svobody294.18 KB
Mladějovický dub303.73 KB
Osecké duby262.46 KB
Otavský dub318.5 KB
Paračovská Lípa254.08 KB
Podsrpenské lípy269.72 KB
Slanická lípa217.99 KB
Štěkeňské duby300.65 KB
Strašická lípa255.73 KB
Tažovický platan a jinan312.82 KB
Topol u náhonu271.94 KB
Václavská Lípa309.25 KB
Volyňská lípa252.94 KB
Zborovické lípy325.33 KB