Rozkvetlá okna Strakonic 2006

Jistě jste si všimli, že ve Strakonicích přibývá letní květinové výzdoby na okenních parapetech a balkonech panelákových bytů i rodinných domků. Lidé si nejen zkrášlují svá obydlí, ale přispívají tím i ke zlepšení životního prostředí pro všechny obyvatele i návštěvníky našeho města.

Stejné úsilí pak většina z nás vyvíjí při zdobení oken v adventním čase, čase Vánoc a svátků zimy. Dříve tak hojně preferovaná blikající okna dostávají novou podobu, která významně dotváří atmosféru vánočních svátků.

Protože jsme si vědomi toho, že ve zdobení oken se ukrývá obrovský kus práce i nemalé finanční prostředky a řada strakonických obyvatel zdobí okna pro potěšení své i druhých, aniž by byla jejich aktivita nejen morálně, ale zejména i finančně odměněna, připravilo město Strakonice pro své občany v letošním roce soutěž ve zdobení oken.

Třeba budeme motivováni celou akcí i my ostatní, kteří jsme s výzdobou oken prozatím otáleli.

Tento rok se uskuteční jubilejní ročník mezinárodního dudáckého festivalu, rádi bychom, aby se i z tohoto důvodu co nejširší veřejnost do akce zapojila, aby naše město bylo i díky ozdobeným oknům krásnější. Motivací pro občany by pak měly být i ceny v podobě dárkových poukazů na nákup zahradního materiálu a zahradní techniky.

Pro občany města je připravena dvoukolová soutěž o nejzdařilejší okenní výzdobu, která bude mít první kolo s tématem květinové výzdoby pro období 1. 5. 2006 - 30. 9. 2006 a druhé kolo s tématem zimní (respektive vánoční) výzdoby pro období 1.11. 2006 - 31.12. 2006. Tato soutěž bude vyhlášena ve dvou kategoriích, 1. kategorie – okenní výzdoba jednotlivých panelákových bytů, 2. kategorie – okenní výzdoba jednotlivých rodinných domků. Soutěžní akce se bude týkat celého správního obvodu města Strakonice, tj. nejen města, ale i jeho osad – Strakonice I, Strakonice II, Dražejov, Hajská, Modlešovice, Přední Ptákovice, Střela a Virt.
Současně má město v plánu zapojit i školská zařízení (základní, mateřské, popř. střední školy), a to nejen ve Strakonicích, ale v celém strakonickém okrese, do soutěže o nejzdařilejší výzdobu v průběhu období 1. 9. 2006 – 31. 12. 2006, samozřejmě v zimě spojené se zdobením vánočních stromků. Školy budou moci zdobit svá okna libovolným materiálem, podmínkou však bude, aby součástí výzdoby byly i květy z libovolného materiálu.

Celou tuto akci podpořily strakonické firmy, které byly již partnerem ekologicko osvětového projektu Rok stromu, a to společnost FEZKO, a. s., a Teplárna Strakonice, a. s.

Pro diváky Strakonické televize připravuje její redakce receptář spojený s návody a radami pro pěstování balkonových rostlin a bude mapovat nejhezčí vyzdobená okna ve Strakonicích a okolí.

I vy, kteří nemáte možnost sledovat vysílání Strakonické televize, nepřijdete zkrátka. Odbornice na balkonové rostliny vás v jednom z letošních čísel Zpravodaje seznámí s vhodnými výsadbami pro okna různých světových stran, případnými chorobami těchto rostlin i vhodnými kombinacemi výsadeb, abyste získali jakousi kuchařku pro další roky.