Je tu nápad

Češi jsou jako lidé v jádru soutěživí, což potvrzují také organizátoři místních sportovních, vědomostních nebo výtvarných klání. Ročně jsou jich pro naše spoluobčany ve Strakonicích vyhlašovány desítky. Některé jsou inspirovány skutečnými příběhy a osudy lidí. Bylo tomu tak i v případě soutěže Hledá se nápad, kterou vyhlásila na sklonku loňského roku Strakonická televize ve spolupráci s Městskou policií Strakonice a Policií ČR. Impulsem se stala tragická událost, ke které došlo na železničních kolejích ve Strakonicích. Při střetu s vlakem zahynula teprve patnáctiletá dívka, která si krátila cestu přes trať.

Pořadatele velmi potěšilo, že se soutěžící zapojili nejen svými návrhy, ale také přispěli do otevřené diskuse. První příčku obsadili společně Martin Kůs, autor vítězného nápisu, a Ester Řandová, autorka vítězného obrázku. „Oba návrhy byly zařazeny do projektu prevence kriminality, díky kterému by se je mělo podařit zhmotnit v podobě výstražných cedulí vyrobených na náklady MV ČR,“ uvedla Mgr. Jaromíra Nováková z preventivně informační skupiny PČR Strakonice.

Spojením výtvarného návrhu (černý vlak s červenou barvou) a nápisu (Život… nebo o pár kroků kratší cesta? Nevstupuj do kolejiště! Nestojí to za to!) vznikne další značka, která snad pomůže odradit další jedince od nesmyslného riskování vlastního života a zdraví. „Spolu s vítězi budou oceněni také Lenka Bohuslávková a Tomáš Kůs,“ upřesnila pí Martina Vaněšková, redaktorka Strakonické televize. „Ceny budou mít formu propagačních materiálů města, DVD od ST TV a VHS nadace Malina“. Rada města Strakonice dne 7. 1. 2009 prozatím schválila poskytnutí příspěvku ve výši 1.200,-- Kč na úhradu nákladů spojených s oceněním autorů vítězných námětů. Město se dále ujme jednání ve prospěch realizace návrhů.