11. Závěrečné vyhodnocení soutěže Pěšinkami zámeckých parků 2010

Správné odpovědi na otázky č. 10 :

10.1 Višeň a třešeň jsou dva různé druhy ovocné dřeviny rodu Slivoň. Na rozdíl od třešní plodí višně pouze na jednoletých výhonech (tedy na výhonech či větvičkách utvořených rok předtím). Rozdíl je i v náročnosti na kvalitu půdy. Třešně jsou náročnější (kvalitní úrodné půdy, dostatek vláhy), višním stačí půdy méně kvalitnější a snesou i sušší stanoviště. Višně v květu nejsou tolik náchylné na mráz jak třešně a dávají pravidelnější výnosy něž přeci jen choulostivější třešeň. Plody višně jsou menší než plody třešně a jsou kyselejší. Třešně patří k nejmohutnějším stromům zahrad (spolu s ořešáky), višně jsou přeci jen subtilnější.
Malvice je nepukavý zdužnatělý nepravý plod některých rostlin čeledi růžovitých, obsahující více než jedno semeno, vznikající srůstem zdužnatělého lůžka s oplodím, např. jablka, hruška, hloh, jeřáb, apod.
10.2. Vojenský újezd (vojenský prostor, vojenský výcvikový prostor) je název pro části státního území, které jsou zvlášť vyhrazeny k výcviku nebo působení ozbrojených sil, především armády. Např. Milovice, Brdy (Jince), Doupov (Hradiště), Boletice, Libavá, Ralsko (Mimoň).

Nesoutěžní otázka č. 10.
Valdštejnova čtyřřadá alej spojuje město Jičín s vesnicí Valdice.

Výherci 10. kola:
Knihu Toulavá kamera, tričko,čepici, hrnek, frisbee a samolepky s logem soutěže získává tým ZŠ Dukelská (7.A a 7.C), tričko, čepici, hrnek, frisbee a samolepky s logem soutěže Natálka Trojáková a Šimon Kotrba

Ceny pro výherce jsou k vyzvednutí na MěÚ Strakonice, odboru ŽP, Velké náměstí (budova Komerční banky), 3. patro, číslo dveří 6312, Ing. Šobr Miroslav.

Během deseti putování jsme navštívili zámecké parky našeho regionu a ukázali si je i z jiné stránky než přes suchou historii. Seznámili jsme se s jejich vývojem, významem, rozmanitými osudy i příběhy.
Putování končí a chci poděkovat všem, kteří se letošního ročníku ekologické soutěže zúčastnili, ať už jednotlivcům nebo třídním kolektivům.
Třídních kolektivů se zúčastnilo 22 třídních týmů z dvanácti škol a já se budu těšit, že se s většinou potkám třeba zase při dalším putování po krásách našeho regionu. Protože rok 2011 bude vyhlášen jako Mezinárodní rok lesů, je možné, že se budeme toulat tišinami lesů a odpočívat na mechových polštářích… :o)

A na úplný závěr samozřejmě nejočekávanější část, vyhlášení výsledků soutěže právě třídních kolektivů, které se zúčastní dvoudenního tématického zájezdu do oblasti Hané, kdy vrcholem zájezdu bude návštěva jednoho z divů České republiky, Květné zahrady v Kroměříži, která je součástí sítě památek UNESCO.
Musím konstatovat, že v letošním ročníku soutěže poprvé nepřišly žádné špatné odpovědi a všechny školy tak měly do poslední chvíle možnost zvítězit. Využití internetu je zkrátka znát a proto o celkových vítězích rozhodl los.

Za oblast Blatenska se zájezdu ve dnech 26. – 27. května 2010 zúčastní dvacet žáků ze ZŠ T.G. Masaryka z Blatné.

Za oblast Vodňanska to bude v termínu 2. – 3. června 2010 dvacetičlenný kolektiv ze ZŠ Bavorovská Vodňany.

Za oblast Strakonicka se zájezdu v termínu 26.- 27. května 2010 zúčastní dvacetičlenný kolektiv ZŠ Poděbradova Strakonice a v termínu 2. – 3. června 2010 kolektiv žáků ZŠ Cehnice.

Dalšími účastníky letošní soutěže byly třídní kolektivy ZŠ Povážská, ZŠ Čelakovského, ZŠ Dukelská, ZŠ Čestice, ZŠ Štěkeň, ZŠ Volenice, ZŠ Volyně a za Vodňansko ZŠ Alešova Vodňany.

Vítězům blahopřeji, všem další zúčastněným ještě jednou děkuji za bezchybnou účast a těším se na další soutěžní putování a setkávání.

S pozdravem všem Ing. Šobr Miroslav, MěÚ Strakonice, odbor ŽP :o)

6. května 2010